Статьи партнёров  /  Албанська Академія наук

Албанська Академія наук

Академія наук була заснована 10 жовтня 1972 року рішенням Парламенту. Перші її збори відбулися 25 січня 1973 року. Професор Алекс Буда був обраний Президентом Албанської Академії наук.

До кінця 1980 наукова діяльність значною мірою зумовлювалась різноманітними обмеженнями ідеологічного та політичного характеру. Особливо це стосується сфери соціології: науковим дослідженням постійно перешкоджали, даючи апріорні пояснення, гальмували формування об’єктивних оцінок деяких сучасних наукових досягнень, створювали бар’єри для їх активного  впровадження в дію. Як наслідок такої політичної ситуації та деякої ізольованості країни, іноземні зв’язки з албанськими вченими, їх участь в міжнародній діяльності, обмін теоретичним та практичним досвідом були суворо обмежені.

Наукові дослідження, що проводяться інститутами Академії наук, розв’язали багато різноманітних та важливих проблем, що стосуються історії, албанської мови і культури, природи та природних ресурсів країни, впровадження нових технік та технологій у промисловість та сільське господарство, покращення системи медобслуговування, захисту навколишнього середовища і т. д.

Основними функціями Академії є:

  • здійснює вивчення, дослідження теоретичного та практичного характеру у різних сферах албанознавства, соціології, природних та технічних наук і полегшує практичне впровадження цих досліджень;
  • надає вищим урядовим установам допомогу та необхідну підтримку у вирішенні важливих для розвитку країни проблем;
  • у співпраці з відповідними установами розробляє рекомендації для ефективного впровадження технічних та наукових досягнень на користь розвитку країни;
  • сприяє розповсюдженню та підтримці наукового знання;
  • захищає права своїх членів та інших наукових членів штату, забезпечує їм необхідні умови для життя і роботи, для цілковитого заглиблення у дослідницьку діяльність;
  • пропагує та підтримує активну участь в асоціаціях, наукових фундаціях, а також віддалених наукових співробітників у науковій діяльності;

Албанська Академія наук є членом деяких міжнародних наукових організацій: Європейської Федерації Національних академій наук; Міжакадемічної комісії з міжнародних питань; Міжнародного союзу академій; Середземної академії; Європейської академії мистецтв, наук та гуманітарних дисциплін; Світової академії прав людини; Ради Президентів Національної академії наук країн-членів ЧЕС; Міжакадемічної ради південносхідної Європи. Що ж до останньої ради, Албанська академія наук є її Президентом вже два роки підряд.

Академія наук Албанії уклала договори про співробітництво з деякими академіями сусідніх країн та світу. Вона має договір про тісне співробітництво з Академією наук та мистецтв Косова, а також з академіями в Болгарії, Македонії, Хорватії, Словенії, Чорногорії, Італії, Ізраїлю, Турції, Австрії, Англії, Китаю, Польщі, Румунії, Росії та Центром Національних досліджень (CNR) в Італії.

Академія Албанії має 14 дослідницьких інститутів у своєму підпорядкуванні: Інститут лінгвістики і літератури, Інститут історії, Інститут археології, Інститут фольклористики, Інститут економіки, Інститут ядерної фізики, Інститут біологічних досліджень, Інститут гідрометеорології, Інститут сейсмології, Інститут інформатики та прикладної математики, Центр гідравлічних досліджень, Центр Албанської енциклопедії, Центр географічних досліджень та Центр мистецтвознавства.

Участь штату цих інститутів у міжнародній науковій роботі, так як і візити іноземних колег до наших інститутів сприяли зміцненню іноземного співпраці, що зробило свій внесок у можливість обміну досвідом та зміцнення взаємного співробітництва. Дослідження та наукова діяльність, що проводилась інститутами Академії наук протягом останніх десятиліть загалом високо поціновуються та вважаються плідними і успішними. Було проведено багато досліджень та наукової роботи з різними планами, науковими проектами, публікаціями і т. д. Варто зазначити постійно зростаючі загальні показники наукової роботи, а також кваліфікації та навчання, зміцнення внутрішньої структури та підвищення ефективності співпраці з іншими громадськими та приватними інституціями як в Албанії так і закордоном.

Нещодавно уряд Албанії прийняв кардинальну реформу у системі наукових досліджень, що значною мірою впливає на автономність Академії наук і має за мету вивести дослідницькі інститути з її підпорядкування.